Binkelam

Olaylar 2011 yılının kış aylarında özgün makale yazarlığı işini keşfetmemle başladı. Birçok kişiye makale konuları dağıtan bir firmaya denk düştüm, bir süre onlara epeyce yazı yazdım. Sonra bir müşterim sayesinde popüler bir webmaster forumuna üye oldum. Oradan yazı siparişleri almaya başladım, bir yandan da belli konularda makaleler hazırlayıp onları satışa sunuyordum.

İnsanlar yazılarımı beğeniyordu, tekrar tekrar makale istiyorlardı. Çok çalıştım, aylık gelirime belli bir katkısı oldu bunun. Ama çok kolay değildi. Ben standart yazım kurallarını bilirim, kompozisyonum da her zaman düzgündü; ama yaz-yaz-yaz, daralıyor insan bir notada. Sırtı-beli ağrıyor, kambur durma eğilimi artıyor, gözleri yoruluyor, beyni yoruluyor vesaire.

Binkelam fikri 2013 sonbaharında çıktı ortaya. Kulakların çınlasın Yusuf Ünal T. Kendisi müşterimdi, Bodrum’da öğretmenlik yapan bir gençti. Daha önce de bana ‘Böyle yazabiliyorsun, kendi siteni kursan ya’ diyenler olmuştu ama…teknik yönden sıfırın altında bir seviyedeyim, bir web sitesi idare etmek beceremeyeceğim bir şeydir gibi geliyordu.

Sonra bir şeyler olmaya başladı; domain alınıverdi, bir müşterime hosting firması konusunda danıştım-bir süre kendi hostinginde misafir olmaya davet etti beni, yazılar eklemeye başladım. Çoğunu internet üzerinden tanıdığım insanlar yardımcı oldular hep, rastgele insanlar değil ama; makaleler üzerinden ticaret yaptığım insanlar. Hostinginde misafir olduğum İlkay siteyi kuruverdi, logosunu da o yaptı.

Birkaç kere Google Adsense hesabı almaya uğraştım, olmuyordu bir türlü, sonra bir gün o da oldu. Kardeşimin arkadaşı Ali manşet resimlerini değiştirmeyi öğretti, müşterim ve artık biraz da arkadaşım olan Vural Şeker ne sorsam cevap verdi-ne istesem yardımcı oldu, Berna’yla eşi çok yardımcı oldular.

Bir kere bir şeyler yaparken siteyi bozdum, basbayağı bozdum, konular yer değiştirip birbirine girdi; İlkay tekrar düzeltti. Böyle daha bir sürü şeyler oldu.

Ben, Hilal Uslu; 2014 itibarıyla 49 yaşında bir kadınım; 1991 doğumlu bir kızım var-Nehir Özer. Bu web sitesini ve birkaç blogu idare etmeye çalışıyorum; seo uyumlu yazılar ekliyorum, sosyal medyada tanıtım yapmaya çalışıyorum, falan filan. Artık başkaları için eskisi kadar ve çok yazmıyorum, daha çok kendim için çalışıyorum çünkü.

Liseyi bitirdiğimden bu yana hep çalıştım, 9 yıl kadar önce de emekli oldum. Yarı zamanlı bir işim daha var ama onu bahar-yaz sezonunda yapıyorum daha çok; kışın epeyce yavaşlıyor. Haftada 3 gün pazarlarda küçük tezgahlar açıyorum ve bir kısmını ellerimle yaptığım, bir kısmını hazır aldığım takılar; ufak tefek süs eşyaları falan satıyorum. Profesyonel pazar esnafı değilim, profesyonellerin yanında yer kiralıyorum. Bunu ne kadar zamandır yaptığımı unuttum, 5-6 yıl oldu galiba.

Binkelam’ın yazılarının çok büyük bir kısmını ben yazıyorum; bir kısmını da kızım yazıyor.

Şunu da eklemeliyim; bu sitenin e-ticaretle, satışla ilgisi yok. Bazen bana x konudaki x ürünü nasıl temin edebileceğinizi soruyorsunuz ama pek  yardımcı olamıyorum, bunun için kusura bakmayın. Bir markanın ürünleri hakkında yazılan yazılar hariç o konuların resimleri, konuya uygun olmak kaydıyla rastgele seçiliyor.

Yazılarım için konu araştırırken saçma sapan, kuralsız, anlaşılmaz yazılarla; hileli yazılar ve yöntemlerle (Başlık ilgilendiğiniz konuya dairdir, tıklarsınız, içeriğin ilgilendiğiniz konuyla alakası yoktur; bu gibi) karşılaştım ve karşılaşıyorum.

Bu insanı sinir ediyor, zamanını boşa harcatıyor, benim sitem öyle olmayacak. Başlık ve içerik birbiriyle ilgili olacak bir kere, copy-paste yazılar da olmayacak. Öyle bir şey yaparsam da altına kaynağını yazarım. Yazılar özgündür, elbette ki başka yazılardan fikir alıyoruz ama konuları, kendi ifademiz, kendi tarzımızla tekrar yazıyoruz.

Rüya tabirlerini özgünleştirmek en zorlandığım konulardan biri. Bunu yapmak da istiyorum üstelik; çünkü baya özenerek yazdığım bu yazılar epeyce ilgi görüyor. Fakat kırık, karışık, düşük, bazen saçma üslup ve ifadelerle yazılmış yazıları anlaşılır ve net bir hale getirmek çok yorucu oluyor. Bir de bir süredir hem dini, hem psikolojik açıdan yazıyorum, iyice uzuyor. Yine de bu kategoriyi biraz daha zenginleştirmek isterim.

13.02.2017 güncelleme: Artık 52 yaşındayım. Binkelam belli bir konusu olan bir site değil genel bir site olduğundan, kızımın müsait olduğu dönemlerde yazdığı yazılar bir yana tamamen kendim uğraştığımdan ve bir yandan birkaç müşterime de yazılar yazdığımdan, yavaş ilerliyor. Sosyal medya platformlarında tanıtmaya çalışmak da çok zaman alıyor. Belki farkında olmadığım hatalarım da vardır.

Birkaç pere pes etmeyi veya satmayı düşündüm ama yapmadım. Buraya boş verip belli bir konuya odaklanmış bir web sitesi açmayı düşündüm, onu da yapmadım. Şimdilik devam…Bu arada basit düzeyde video montajı yapmayı öğrendim, videolar da yayınlıyorum.

Yabancı kaynaklardan da yararlanmak için İngilizcemi ilerletmek istiyorum ama onu çalışmaya pek zaman olmuyor. Fakat bu aralar bazı yazıları Google Translate yardımıyla İngilizce kaynaklardan yazmaya çalışıyorum, bu sayede bir parça ilerleyebildim.  Zamanı verimli kullanabilen biri de değilim sanırım.

Ama kafamda bir hedef var ve ona ulaşmaya hala kararlıyım. Ben elimden geleni yapıyorum, gerçekten. Kalanı kısmet…